Piešťany otvoria 30. ročník letnej kúpeľnej sezóny

Piešťany otvoria 30. ročník letnej kúpeľnej sezóny. Zdroj: Mesto Piešťany

Jedným z najdôležitejších období roka v kúpeľnom meste je letná sezóna. Piešťany pripravujú na prvý júnový víkend už 30. ročník slávnostnej udalosti spolu s bohatým kultúrnym programom. Mesto si zároveň pripomína 910. výročie prvej písomnej zmienky, ktorá sa nachádza v Zoborských listinách.

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny sa blíži. „V Piešťanoch sa chystá jeden z najkrajších víkendov roka a verím, že naši obyvatelia už netrpezlivo očakávajú zverejnenie programu. Tento rok nás čakajú dve dôležité jubileá. Letnú sezónu otvárame po tridsiaty raz a zároveň si pripomíname 910. výročie prvej písomnej zmienky o Piešťanoch. Preto sme prichystali kvalitný program, hodný takejto oslavy,“ uviedol primátor mesta Piešťany Peter Jančovič.

Oslavu leta odštartujú slávnostné fanfáry v podaní Trombon Quartetu na terase Domu umenia v piatok 2. júna o 19.00. Toto jedinečné vystúpenie je zároveň hudobnou pozvánkou na 68. ročník music festivalu Piešťany. Kultúrny program bude v piatok pokračovať v Hudobnom pavilóne v mestskom parku vystúpeniami kapiel King Shaolin a Vidiek.

V sobotu 3. júna sa vedenie mesta a kúpeľov spolu s predstaviteľmi katolíckej a evanjelickej cirkvi zíde na obrade Poďakovania za liečivé pramene v Hudobnom pavilóne Harmony. Program bude pokračovať tradičným sprievodom mestom, ktorý vedie od Kúpeľného ostrova k Hudobnému pavilónu v mestskom parku.

V sprievode budú okrem predstaviteľov kultúrneho, spoločenského a politického života zastúpené aj delegácie z partnerských miest Piešťan, žiaci a študenti škôl na území mesta, športovci a rôzne záujmové skupiny. Po skončení sprievodu sa o 11.00 začne Slávnostný ceremoniál Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny 2023 (OĽKS 2023), ktorý bude moderovať Juraj Bača a vystúpia žiaci ZUŠ Piešťany.

V sobotu poobede bude program pokračovať v Hudobnom pavilóne v mestskom parku vystúpením kapiel Funny Fellows, Heľenine Oči, Pressburger Klezmer Band a Polemic. Nedeľňajší program sa začne vystúpením FSS Povoja o 14.00 v Hudobnom pavilóne v mestskom parku, nasledovať budú kapely Neznámi a Dora.

Pripravený je aj sprievodný program

Mesto Piešťany v spolupráci s partnermi pripravilo aj bohatý sprievodný program. Už vo štvrtok 1. júna je nachystaný program pre deti v Prírodnom kine v mestskom parku v spolupráci s OZ Myška / InfoBODKA Piešťany. V piatok 2. júna o 19.30 sa uskutoční Otvárací koncert 68. music festivalu Piešťany. Sobotňajšie ráno spestrí Elektrárňa Piešťany podujatím Raňajky v Elektrárni.

„Cítili sme sa trochu vymedzení z hlavného diania v centre mesta, zároveň sme však pomyselnou uvítacou bránou do mesta vzhľadom na našu lokalitu v blízkosti stanice. Preto sme sa rozhodli usporiadať podujatie, ktoré návštevníkov na bohatý program v meste pripraví,“ informovala riaditeľka Elektrárne Piešťany Katarína Hallová. Návštevníci si budú môcť okrem raňajok v Elektrárni vychutnať ľahké cvičenie, masáže, líčenie pre dámy a pre deti sú prichystané dielničky.

Balneologické múzeum Imricha Wintera pripravilo na sobotu výstavu historických fotografií Piešťan a deti si budú môcť na tvorivých dielňach vyskúšať písanie hlaholikou a tajným písmom. Kultúrno-kreatívne centrum ARTA chystá Deň otvorených ateliérov – MLADOSŤ.

Návštevníci, ktorí uprednostňujú športové vyžitie, môžu na Lodenici sledovať zápolenie Dračích lodí O pohár primátora. Stretnutie Kanonierov v Piešťanoch prebehne na štadióne PFK od 9.00 a uskutoční sa pri príležitosti 10. výročia založenia slovenského Klubu ligových kanonierov pod záštitou SFZ a FAČR.

Mesto zabezpečilo kyvadlovú dopravu

Centrum mesta čoraz viac zaťažuje rastúci počet parkujúcich áut, preto na sobotu vedenie mesta v spolupráci so spoločnosťou ARRIVA zabezpečilo pre návštevníkov možnosť využiť kyvadlovú dopravu. Zo záchytných parkovísk pri Poliklinike a Zimnom štadióne bude v pravidelných intervaloch odchádzať autobus na Vajanského námestie a späť.

Mesto nestále kladie dôraz aj na ekológiu a tak po minuloročnom úspechu opäť ponúkne návštevníkom možnosť zakúpenia zálohovaných pohárov v atraktívnom dizajne z pera ilustrátorky Alice Kucharovič.