Vynášanie Moreny v Piešťanoch

Vynášanie Moreny, Piešťany Autor: Martin Palkovič

Zima by už mala byť za nami, skončila totiž vo Váhu. V podobe bábky predstavujúcej staroslovanskú bohyňu Morenu je do rieky hodili členky folklórneho súboru Žito, ktorý pôsobí pri Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera.

Folkloristi oživili tradičný ľudový zvyk Vynášania Moreny v nedeľu 10. apríla. V piešťanskom regióne robili to isté naši predkovia vždy na Smrtnú alebo na Kvetnú nedeľu. Zvyčajne išlo o definitívny koniec dlhého zimného obdobia a začiatok jari.

Slamenú bábku vytvorili na námestí

Slamenú bábku vytvorili na Námestí slobody a podľa tradície jej obliekli šaty dievčaťa, ktoré sa má v tomto roku vydávať. Potom ju sprievod odprevadil na jej poslednej ceste centrom Piešťan až na Kolonádový most, kde si s ňou folkloristky naposledy zatancovali.

To pekné oblečenie sme z nej strhli, pretože to sa nikdy nehádzalo do vody,“ popísala ďalší priebeh tradičného podujatia Katarína Agnetová, vedúca folklórneho súboru Žito a dodala: „Potom sme Morenu zapálili a obradným spôsobom, počas zariekavania, hodili do rieky.

Rozlúčka so symbolom zimy by však nebola kompletná, ak by po vynesení Moreny nenasledovalo vítanie Letečka.

Zobrali sme pekne zakvitnutú halúzku zo slivky a aj s ľudovou hudbou sme sa presunuli späť na námestie, kde sme privítali nové Leto piesňami a spevom,“ uzavrela Agnetová