V Piešťanoch vystavujú krojované bábiky z rôznych častí Slovenska

Výstava Krojované bábiky, Vila dr. Lisku v Piešťanoch. Autor: Martin Palkovič

Kedysi dostávali krojované bábiky nevesty, keď opúšťali rodný dom, aby nezabudli na to, odkiaľ pochádzajú. Dnes sú často darčekom pre zahraničné návštevy, ale aj odkazom na tradičnú ľudovú kultúru.

Krojované bábiky z rôznych častí Slovenska

Krojované bábiky z rôznych častí Slovenska môžete obdivovať vo Vile Dr. Lisku v Piešťanoch do 3. apríla 2022.Výstavu pripravilo Balneologické múzeum Imricha Wintera spolu s piešťanskou bábikárkou Veronikou Cétliovou. Tá sa šitiu krojov pre bábiky venuje už takmer 20 rokov. Že ide o stále živú tradíciu dokazuje množstvo vystavených exponátov od trinástich autoriek. Niektoré kroje sú historické, iné sa držia starých vzorov, ďalšie prichádzajú s rôznou mierou invencie,napríklad obmieňajú pôvodnú farebnosť.

V každom prípade ide o bábiky, ktoré nie sú na hranie. Veľký záujem o ne majú často zahraniční Slováci, ale čoraz väčšej popularite sa tešia aj na doma na Slovensku.

Krojované bábiky sa objavili sa na začiatku 20. storočia

Krojované bábiky sa objavili sa na začiatku 20. storočia ako prejav istej neudržateľnosti krojových súčiastok. V tom čase sa už ženy začali z krojov vyzliekať a takýmto spôsobom sa snažili kroje udržať,“ hovorí Jarmila Hluchová, etnologička Balneologického múzea I. Wintera. Dodáva, že na výstave sú zastúpené sviatočné, pracovné i obradné ľudové odevy.

Expozície a výstavy vo Vile dr. Lisku (Štefánikova 1, Piešťany) sú prístupné verejnosti v pondelok až piatok od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 h, v nedeľu od 13.00 do 17.00 h.