Mestská veža v Trnave poodhalí návštevníkom skryté miesta

Mestská veža, Trnava Zdroj: RegionTrnava.sk

Mestská veža poodhalí vďaka výnimočnej prehliadke s majstrom hodinárom, ako funguje mechanický hodinový stroj z roku 1729, ktorý jeho rodina spravuje každý deň už viac ako 130 rokov. Počas prehliadky mestskej veže si budú môcť zároveň vyskúšať jeho prácu pri naťahovaní hodín. 

Prehliadka s hodinárom sa organizuje iba raz ročne

Tematické prehliadky mestskej veže v Trnave s hodinárom organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu iba raz ročne. Tento rok termíny pripadajú na prvú sobotu v marci a apríli.

To, že budem hodinárom, bolo jasné ešte pred tým, než som sa narodil, preto je toto remeslo pre mňa poslaním,“ hovorí Karol Nemček, piaty z generácie Nemčekovcov, ktorá sa stará o čas v Trnave od roku 1892 a dodáva: „Rád návštevníkom ukážem, ako funguje každé ozubené koliesko a ako často musím stroj mazať, aby dobre fungoval.

Návštevníci si vyskúšajú aj hodinársku prácu

Počas prehliadky s hodinárom si návštevníci, okrem osobného stretnutia so zástupcom najstaršieho remesla v Trnave, vyskúšajú aj hodinársku prácu a ručne natiahnu pôvodné kamenné závažie poháňajúce hodinový stroj. To váži cez 100 kg. Príbeh obyvateľov mestskej veže im porozpráva aj sprievodkyňa, ktorá prezradí, prečo vo veži žili napríklad prasiatka spolu s hasičmi.

Jednou z kuriozít tejto budovy v centre Trnavy je tiež baroková toaleta, ktorá bola postavená práve pre potreby jej obyvateľov. Nachádza sa vo výške 20 metrov nad hlavným námestím,“ prezrádza sprievodkyňa Kristína Siladyová.

Prehliadka mestskej veže s hodinárom sa bude konať v sobotu 4. marca so vstupmi o 17.00, 18.00 a 19.00 hod. a tiež v sobotu 1. apríla. „Potrvá približne 90 minút a je vhodná aj pre staršie deti od 6 rokov. Počet miest v jednej skupine je obmedzený, preto záujemcom odporúčame rezerváciu,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Jednotná cena vstupenky je 7 eur pre osoby staršie ako 6 rokov.

Oblastná organizácia cestovného ruchu pravidelne počas roka organizuje prehliadky pre verejnosť. V tomto roku bude pokračovať v sérii s názvom Nepoznané miesta, ale aj v bezplatných prehliadkach najzaujímavejších pamiatok v Trnave počas letnej sezóny, ktoré sú prispôsobené pre turistov.

Všetky informácie nájdete na www.regiontrnava.sk.