Rozhľadňa Rozbehy

Rozhľadňa Rozbehy, Cerová Autor: Vlado Miček

Príjemným  spestrením výletu na zrúcaniny hradu Korlátka je návšteva neďalekej rozhľadne nad miestnou časťou Cerovej Rozbehy.

Nachádza sa v nadmorskej výške 460 metrov a je vysoká 7 metrov. Postavená je z betónových tvárnic a obložená je prírodným kameňom a slávnostne bola otvorená 24. októbra 2009.

Rozhľadňa Rozbehy – výhľad

Návštevníkom rozhľadne sa ponúka pohľad na severnú časť Záhorskej nížiny a najvyšší vrch Malých Karpát Záruby. Pri dobrej viditeľnosti je pekný výhľad východným smerom na Zobor, Tríbeč, Považský Inovec , mesto Hlohovec. Severne sa týči na Bradle Mohyla Milana Rastislava Štefánika, pohorie Bielych Karpát a vrch Veľká Javorina. Na severozápade sú vidieť kopce Chvojnickej pahorkatiny a Pálavy. Pekný pohľad je na mesto Senica, obce Jablonica, Osuské, Hlboké, Dojč, Smrdáky a Štefanov.

K blízkosti pozorovateľne vedie asfaltová cesta, kde je možné zaparkovať a ide k nej aj cykloturistická cesta. V rámci turistického výletu sa dá k rozhľadni dostať viacerými trasami. Po žltej značke je to od Jablonice alebo od obce Prievaly, z vodnej nádrže Buková vás zas privedie modrá značka. Priamo z obce Buková cez Bukovské kopanice prídete na Rozbehy po zelenej.

Ďalšie zaujímavosti v okolí rozhľadne

Okrem zrúcaniny hradu Korlátka, sa v jej blízkosti nachádza aj veterný park, ktorý bol prvým vybudovaným na Slovensku.

Návšteva rozhľadne je atraktívna aj pre rodiny s deťmi. Dá sa na jednom mieste spojiť viac zaujímavých bodov a bez problémov stráviť na malom mieste dlhší časový úsek. Okrem pozorovateľne, zrúcaniny hradu Korlátka či veterného parku menšie ratolesti poteší aj detské ihrisko. Sú pri ňom aj stoly a lavičky, na ktorých si môžete spraviť piknik.

V tesnej blízkosti prechádza čiastočnou rekonštrukciou aj turistická chata, ktorá patrí Klubu slovenských turistov a časom sa snáď dočkáme aj toho, že sa v nej bude dať občerstviť. Vo vzdialenosti 2 km sa nachádza rekreačná oblasť Sokolské chaty.

A ak máte radi zaujímavosti, táto pozorovateľňa  má aj svoju dvojičku, ktorá stojí nad Prietržou.