Rytiersky festival Rotenstein späť na hrade Červený Kameň

Rytiersky festival Rotenstein 2022

Festival Rotenstein sa bude tento rok konať na svojom pôvodnom mieste – hrade Červený Kameň. Fanúšikovia histórie, rytierov a starých remesiel sa naň môžu tešiť už 28. a 29. mája 2022.

Agentúra Hector, ktorá má viac ako desaťročnú skúsenosť s organizovaním historických festivalov doma i v zahraničí, potvrdila, že Rytiersky festival Rotenstein sa vracia na miesto svojho vzniku. Organizátori sa tento rok dohodli s novým vedením hradu Červený Kameň na opätovnom konaní festivalu na jeho pôvodnom mieste.

Rotenstein sa vracia na Červený Kameň

Festival Rotenstein bol do roku 2013 najväčším historickým festivalom na Slovensku. Organizátori zvládli zmenu miesta konania, ktorá nastala v roku 2017. Vtedy presunuli festival z hradu Červený Kameň na Vodný zámok Holíč. V rokoch 2020 a 2021 sa však podujatie nekonalo, ako aj mnohé iné festivaly na Slovensku, pre pretrvávajúce protipandemické nariadenia.

Sme veľmi vďační vedeniu Vodného zámku Holíč, mestu Holíč i obyvateľom mesta za to, ako nás v roku 2017 prijali. Vodný zámok je nádherné miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. Po dvojročnej prestávke sa však obávame, že by sme kapacitne nedokázali zaplniť takú rozsiahlu plochu ako v časoch pred pandémiou,“ vysvetľuje Bystrík Holeček z Agentúry Hector. Vzápätí dodáva, že „tento rok  sa uvidíme na hrade Červený Kameň, ktorý je pôvodnou domovinou nášho festivalu.

Festival sa uskutoční na konci mája

Festival Rotenstein sa bude konať počas víkendu 28. a 29. mája 2022 v príjemnej atmosfére hradu Červený Kameň od samotného vchodu do hradu až po lúky pred a pod jazdiarňou. Samozrejme nebudú chýbať veľkolepé rytierske turnaje na koňoch, sokoliarske vystúpenia, šerm, kaukliari a zabávači, ako aj stredoveká farma plná zvierat. Návštevníci sa môžu tešiť aj na ukážky starých remesiel, interaktívny program a predstavenia pre deti.

Na festivale nájdete naše stredoveké vystúpenia s koňmi. Ako napríklad rytiersky alebo lovecký turnaj, vystúpenie sokoliarov tentokrát na koňoch, ale aj interaktívne atrakcie. Nebudú chýbať aktivity so zvieratami alebo besedy pre fanúšikov histórie, ako aj mnohé iné zaujímavosti,“ hovorí Bystrík Holeček.

Pre dospelých návštevníkov budú súčasťou festivalu aj besedy s hosťami. „Tie budú venované výrobcom historických mečov alebo skutočnému rytierovi, ktorý porozpráva o tom, čo všetko obnáša povolanie rytiera,” dodáva Holeček.

Predaj vstupeniek na festival je spustený prostredníctvom portálu Maxiticket.sk a bude prebiehať aj na mieste.