Michalský jarmok a 910. výročie mesta Hlohovec

Michalský jarmok a 910. výročie mesta Hlohovec

Slávenie sviatku patróna, ktorému je zasvätený farský kostol na námestí – Kostol sv. Michala Archanjela – je každoročne pre každého pravého Hlohovčana radostným obdobím. Michalovia slávia svoj meninový deň 29. septembra a všetci Hlohovčania oslavujú s nimi. Michalský jarmok, alebo aj hody sa teda konajú vždy počas víkendu, ktorý je najbližší k tomuto termínu.

Vôňa cigánskej pečienky a lokší, nevoľnosť z nekonečného krútenia na kolotočoch, živá hudba i jemné „potuženie“ sa burčiakom. Už cítite tú atmosféru? Aj my. Ešte kým si povieme, čo nás konkrétne čaká na Michalskom jarmoku 2023, riaditeľ vlastivedného múzea a historik Jozef Urminský nám prezradí, ako to bolo s jarmokmi v Hlohovci kedysi…

Starý Michalský jarmok

Zažiť pravý stredoveký Michalský jarmok pred 650 rokmi musel byť ozajstný zážitok. Zavčas ráno na sviatok sv. Michala Archanjela sa otvorili mestské brány Hlohovca a k farskému kostolu a do priľahlých ulíc sa začali z troch strán od Trnavy, Topoľčian a Nitry presúvať dlhé zástupy ľudí, šiatrových vozov, sedliackych rebriniakov a dvojkolesových kár, poväčšine ťahaných koňmi, volmi alebo somárikmi. Predavači a kupci vyobliekaní do najrozmanitejších odevov sa za vyzváňania kostolných zvonov ohlasujúcich začiatok výročného trhu na nasledujúcich pätnásť dní stali hlavnými protagonistami veľkolepého predstavenia, ktorému čo do pôsobivosti naozaj nič nechýbalo. Priateľskú́ vravu striedali občasné hádky a každá potýčka končila pokonaním sa pri poháriku v šenku.

Aj taký býval Michalský jarmok, ktorý v roku 1362 udelil osade Nový Hlohovec uhorský kráľ Ľudovít I. z Anjou. Výročné trhy na sviatok sv. Michala zavedené v Hlohovci kráľovskou listinou dňa 1. januára v roku 1362 samozrejme neboli pre túto obec žiadnou veľkou novinkou, pretože pravidelné trhy, ako to vyplýva z dobových dokumentov, sa tu konávali aj predtým. Hlohovec mal podľa výsad spočiatku len jeden výročný trh – Michalský, no neskôr sa ich počet zvyšoval. V 18. storočí sa tak v Hlohovci konávalo do roka až jedenásť výročných trhov, no pre presné odlíšenie od bežných týždenných trhov sa tieto nazývali jarmokmi (odvodené z nemeckých slov Jahr – rok, Markt – trh, čiže výročný trh).

Boli to jarmoky na sviatky Obrátenia sv. Pavla, na sv. Mateja, Zvestovania Panny Márie, sv. Filipa, sv. Ducha, sv. Petra a Pavla, sv. Vavrinca, sv. Michala, na Všechsvätých a na sv. Luciu. K posledným sviatočným, výročným trhom zavedeným v Hlohovci v roku 1725 patril Veľkonočný jarmok. Výročné jarmoky v Hlohovci začali postupne upadať v priebehu 20. storočia.

Najstarší z nich – Michalský začiatkom 20. storočia už netrval kráľom ustanovených 15 dní, ale len dva, maximálne tri dni. Napokon v období socializmu po roku 1948 aj tento jarmok bol zrušený a obyvatelia si ho dlhé desaťročia pripomínali iba ako hodovú slávnosť. Obnovená tradícia Michalského jarmoku sa do Hlohovca vrátila v roku 1994, no dnes si už málokto za jeho usporadúvaním predstaví pravý a skutočný význam, ktorý mal od roku 1362.

Rok 2023 spojený aj s oslavami výročia

A teraz späť k tomu tohtoročnému. V dňoch od 29. septembra do 1. októbra Hlohovčanov čaká tradičný Michalský jarmok a aj niečo navyše. Od vydania druhej zoborskej listiny, čiže rodného listu nášho mesta, prešlo 910 rokov. Michalský jarmok sa teda bude niesť aj v duchu osláv 910. výročia od prvej písomnej zmienky mesta. A oplatí sa prísť na jeho oficiálne otvorenie ku stage-u za Domom Kultúry.

Návštevníkov čaká neobyčajný otvárací ceremoniál. V piatok sa tu ďalej môžete tešiť na mažoretky Sašetky, tanečníčky z Espinty, legendárnu hlohovskú kapelu Nekultúra či Smolu a hrušky. Sobota bude na pódiu patriť mnohým známej hlohovskej kapele Prograss Band, Balkanansambelu (populárnemu slovenskému dychovému orchestru) a zlatým klincom bude slovenský spevák Peter Cmorík.

V nedeľu si prídu na svoje milovníci folklóru. Zaspievaj detský súbor Inovček, FSk Šulekovo a jarmok ukončí AT Band. Na Železničnej ulici budú ako zvyčajne pre tých, ktorí majú radi adrenalín, kolotoče. Stánky s jedlom a remeslami hľadajte na uliciach: Pribinova, Štúrova, M. R. Štefánika, Starý rínok. Určite sa s deťmi zastavte na pešej zóne, pretože novinkou tohto ročníka je Detský jarmok s rôznymi atrakciami práve na tomto mieste. Súčasťou slávnosti sú i nedeľné bohoslužby a u väčšiny Hlohovčanov i slávnostné hostiny s rodinou. Na strane 4 nájdete aj historický jarmočný príbeh.

Zmena programu na jarmoku je vyhradená.

Zdroj: Mesto Hlohovec

Michalský jarmok a 910. výročie mesta Hlohovec
Michalský jarmok a 910. výročie mesta Hlohovec