Letná turistická sezóna v Skalici

Farský kostol sv. Michala, Skalica Autor: Vladimír Miček

Letnú turistickú sezónu sa v Skalici rozhodli tento rok zmodernizovať a zatraktívniť pre návštevníkov.

Sezónu v Skalici odštartuje Trdlofest

Sezónu odštartuje už tradične 18. mája obľúbené podujatie Trdlofest, ktoré sa bude konať vo Františkánskej záhrade. Návštevníci sa môžu tešiť na ochutnávku tradičných skalických špecialít ako Skalický trdelník a vína Skalický rubín. „Ako novinka sa bude ponúkať šumajster a súčasťou Trdlofestu bude aj súťaž v pečení tejto dobroty. Sme zvedaví, či bude lepšie chutiť ryžový alebo krúpový,“ uviedla vedúca Turistickej informačnej kancelárie (TIK) Renáta Medňanská.

O skvelú atmosféru sa postarajú folklórne súbory Skaličan, Harafica a Čarovné ostrohy. Na záver si všetci môžu spoločne zatancovať so skupinou Polemic. Pre najmenších bude pripravený detský kútik a nebude chýbať ani výstava vína

Novinkou tri druhy sprevádzania

Novinkou tohtoročnej sezóny je zavedenie až troch druhov sprevádzania po pamiatkach mesta. Prvou je na základe zakúpeného Skalického turistického pasu. Návštevníci si budú môcť zakúpiť pas v turistickej informačnej kancelárii a následne s ním navštevovať 5 najobľúbenejších pamiatok Skalice – Farský kostol, vežu Farského kostola, Dom kultúry, Jezuitský kostol a Rotundu sv. Juraja. Tieto pamiatky budú otvorené každý víkend (sobota, nedeľa) a počas štátnych sviatkov od 11:00 do 17:00. V každej pamiatke bude prítomný vyškolený sprievodca, ktorý poskytne zaujímavý výklad.

Druhou novinkou bude okruhové sprevádzanie. V sobotu a nedeľu budú prebiehať dva okruhy so sprievodcom – o 11:00 h to bude okruh po technických pamiatkach (expozícia kníhtlače, Ľadovňa, Mlyn bratov Pilárikových) a o 14:00 h okruh po sakrálnych pamiatkach (Františkánsky kostol, Farský kostol, Kostol Najsvätejšej Trojice). Na tieto okruhy je potrebné zakúpiť si vopred vstupenku v TIK.

Jezuitský kostol - Kostol Františka Xaverského Zdroj: TopSlovensko.sk
Jezuitský kostol – Kostol Františka Xaverského Zdroj: TopSlovensko.sk

Tretím typom sprevádzania budú tematické prehliadky. „Najúspešnejšia je už tradične Strašidelná prehliadka v strede leta. V spolupráci so Záhorským múzeom pripravujeme prehliadku o významných osobnostiach a s ochotníckym divadlom Búda zase Čarovné pamiatky, kde sa legendy a povesti odprezentujú zábavnou formou pre deti,“ prezradila Medňanská.

Výnimočnou bude netradičná prehliadka 7. júna 2024 určená skôr pre dospelých. „Navštívime miesta, kde sa bežne nesprevádza – Kostolík v Štíbore, krížové chodby a arkády vo Františkánskom kostole, radnicu, oratórium a poschodie Jezuitského kostola či Paulínsky kostol. Prejdeme priestory, ktoré sú bežne zatvorené. V prípade väčšej skupiny (cca 35-40 ľudí) vieme takúto prehliadku zorganizovať aj na objednávku,“ vysvetlila zaujímavú novinku vedúca TIK-u.

Samozrejme, sprevádzanie po skalických pamiatkach je možné celoročne. V prípade záujmu dokážu v Skalici zabezpečiť prehliadku mesta aj večer či v noci. Stačí si ju len vopred objednať v TIK.

Pribudne aj Audio Guide

Ďalšou zaujímavou novinkou bude aj možnosť vypočuť si audiozáznamy o pamiatkach v mobile cez aplikáciu v slovenčine, angličtine a nemčine. Návštevníci si môžu zdarma stiahnuť aplikáciu pomocou QR kódov umiestnených pri pamiatkach.

Odporúčame stiahnuť si ju vopred doma cez Wi-Fi. Aplikácia potom už funguje offline a naviguje návštevníka od pamiatky k pamiatke. V prípade problémov so stiahnutím radi pomôžeme priamo v TIK, ktorá bude cez sezónu otvorená denne 10:00-18:00,“ doplnila Medňanská.

Nebude chýbať ani kultúrne vyžitie

Počas leta nebude núdza ani o kultúrne vyžitie. V rámci Art Leta budú piatkové večery multižánrové, zamerané napr. na country či rock. Nedeľné podujatia budú tradične venované deťom – s divadielkami, kúzelníkmi a mini diskom.

Turistickú sezónu ukončí v Skalici 20.-21. septembra tradičný Skalický jarmok s bohatým kultúrnym a sprievodným programom. Vstup bude voľný. Viac informácií o turistickej sezóne v Skalici nájdete na www.tik.skalica.sk.