Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom po rokoch opäť ožije umením

Kaštieľ, Moravany nad Váhom Autor: Martin Palkovič

Počas druhej polovice 20. storočia bol Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom miestom pravidelných stretnutí domácich i zahraničných výtvarníkov. Ešte pred pár rokmi sa zdalo, že táto tradícia nebude nikdy obnovená. Napriek tomu, že renesančná pamiatka s rozsiahlym anglickým parkom od roku 2007 chátrala, súčasné umenie si do nej opäť našlo cestu.

43. ročník maliarskeho sympózia

V lete 2022 sa v Moravanoch nad Váhom koná už 43. ročník maliarskeho sympózia. Pozvaní umelci dva týždne žijú a tvoria v obci neďaleko Piešťan, aby následne svoje diela predstavili verejnosti. Tentoraz organizátori pozvali mladých, etablovaných umelcov zo Slovenska a Českej republiky, ktorí dominantne pracujú s figurálnou maľbou. Je to však iba zhoda náhod, sympózium totiž nemá žiadne tematické alebo technické pravidlá pre tvorbu.

Výsledky, ktoré budú predstavené na záverečnej výstave, majú byť pre divákov i organizátorov prekvapením. Vernisáž výstavy sa uskutoční v sobotu 13. augusta a kaštieľ spolu s dielami, ktoré vzniknú počas sympózia, bude prístupný verejnosti do 19. septembra 2022.

Návštevníci uvidia aj práce, ktoré vybral medzinárodný kurátorský tím výstavy Artrooms Moravany. Tá je tento rok koncipovaná ako pocta Moravianskej venuši – ide o oslavu počiatkov ľudskej kultúry. V kurátorskom výbere je zastúpených vyše 50 umelcov a umelkýň zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Fínska či Thajska.

Kaštieľ má od roku 2017 nových majiteľov

Majiteľmi Kaštieľa v Moravanoch nad Váhom sú od leta 2017 Petra a Róbert Vydrovci. Na začiatku nechali z areálu chátrajúcej pamiatky vyviezť niekoľko nákladných áut odpadu. Vyčistili anglický park aj interiér budovy, ktorú predtým obývali ľudia bez domova a prisľúbili, že v kaštieli vytvoria podmienky na prezentovanie výtvarného umenia, architektúry a dizajnu. Tento prísľub postupne napĺňajú.

Do kaštieľa sa vrátili maliarske sympózia, vďaka ktorým bol kedysi známy. Konalo sa tam tiež viacero výstav súčasného umenia s názvom Artrooms, ale aj festivaly Hradby samoty a Nasuti.

Revitalizáciou prešiel aj vzácny anglický park, v ktorom návštevníci nájdu umelecké inštalácie. V lete tam pribudlo aj osvetlenie, vďaka ktorému sa môžu konať nočné podujatia.