Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

TRITRI – Tatry očami geológov

15. januára 202213. marca 2022

TRITRI - Tatry očami geológov

V Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici je sprístupnená výstava TRITRI – Tatry očami geológov  Stredoslovenské múzeum sprístupnilo pre verejnosť jedinečnú výstavu venovanú majestátnym slovenským veľhorám.

Návštevníci uvidia unikátne zbierkové predmety

Autorom výstavy je Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum v spolupráci s Katedrou geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Okrem bohatého fotografického materiálu sa návštevníci budú môcť tešiť na viaceré zaujímavé, neraz unikátne zbierkové predmety. Tie poskytnú pohľad na komplikovaný a nesmierne dlhodobý vývoj tohto malebného pohoria.

Tatry patria k najobľúbenejším turistickým destináciám na Slovensku. Ich vznik a samotný vývoj však sprevádza viacero zaujímavostí, o ktorých častokrát ani netušíme. Výnimočná výstava TRITRI má za cieľ poukázať nielen na geologickú históriu či nesmiernu rôznorodosť reliéfu. Ale aj na súčasné ohrozenie týchto najmenších veľhôr sveta.

Návštevníci sa dozvedia vývoj Tatier od prvohôr až do súčasnosti

„Návštevníci výstavy sa tak napríklad dozvedia, aká je geologická stavba Tatier. Budú môcť zistiť, ako prebiehal ich vývoj od prvohôr až do súčasnosti. To všetko vďaka zaujímavým kresbám či fotografiám našich špičkových slovenských geológov. Tí sa aj takýmto spôsobom snažia dešifrovať, ako sa rôzne obdobia podpísali pod aktuálny vzhľad našich veľhôr. Môžu si tak bez problémov porovnávať a vyskladať vlastný obraz o Tatrách v minulosti a dnes. K dispozícii máme totiž veľa kvalitného fotografického materiálu z archívu nestora slovenskej geológie Petra Reichwaldera, ako aj ďalších vedeckých pracovníkov“, priblížil riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Predmety zapožičalo aj SNM v Bratislave

Výstava zachytáva prácu odborníkov v oblasti rôznych geologických vied. Výsledky ich dlhodobého výskumu ponúkne spôsobom prístupným pre širokú verejnosť. Samozrejmosťou budú aj zbierkové predmety, ktoré Stredoslovenskému múzeu zapožičalo Slovenské národné múzeum v Bratislave a Katedra geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Pôjde predovšetkým o unikátny odliatok stôp dinosaura z Tichej doliny, o lebku jaskynného medveďa, či rôznorodé horniny a minerály z Vysokých Tatier, vrátane ukážky zlata z Kriváňa.

Zo zbierkového fondu Stredoslovenského múzea bude vystavená lebka kamzíka s deformovanými rohmi, zub mamuta a kreslený model dinosaura Eubrontes tatricus v životnej veľkosti, pri ktorom sa budú môcť návštevníci aj odfotiť.

Výstava Tritri poskytne prechádzku v čase stoviek miliónov rokov

Jedinečná výstavy Tritri – Tatry očami geológov poskytne pomyselnú prechádzku v čase dlhom stoviek miliónov rokov. Počas nich sa odohrávalo neúprosné súperenie vnútorných a vonkajších geologických činiteľov. Zavedie nás do obdobia, keď horniny dnešných vysokohorských štítov Tatier sa nachádzali v roztavenej podobe v niekoľkokilometrovej hĺbke. Neskôr ležali na dne druhohorného mora obývaného morskými plazmi. Nakoniec boli vyzdvihnuté do impozantných výšok, kde ich zvierali ľadovce“, doplnil kurátor výstavy Csaba Tóth.

Details

Start:
15. januára 2022
End:
13. marca 2022
Event Category:
Event Tags:
,

Venue

Tihányiovský kaštieľ v Radvani
Radvanská 27
Banská Bystrica, 974 00 Slovenská republika
+ Google Map
Phone
+421 48 410 33 76
View Venue Website