Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Keď dláto vykúzli zlato

1. februára 8:0027. apríla 17:00

Keď dláto vykúzli zlato

Považské múzeum sprístupnilo v priestoroch Drotárskeho pavilónu v areáli Budatínskeho hradu výstavu Keď dláto vykúzli zlato, ktorá je ukážkou celoživotnej tvorby žilinského rezbára Miroslava Ďuratného.

Rezbárstvu sa začal venovať v období, keď zo zdravotných dôvodov musel odísť z pôvodného povolania. Bol členom Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Regionálnom osvetovom stredisku v Žiline a vystavoval od roku 1976. Jeho drevené plastiky získali mnoho ocenení na okresných, krajských i celoslovenských súťažiach a výstavách amatérskej výtvarnej tvorby.

Svoje výnimočné diela vystavoval pravidelne aj na festivaloch Východná a Jánošíkove dni. V roku 1997 mu Okresný národný výbor – odbor kultúry a Považské múzeum v Žiline udelili  diplom za rozvíjanie ľudovej umeleckej tvorby. Tvoril až do svojej smrti v roku 2016.

Miroslav Ďuratný venoval rezbárstvu všetok svoj voľný čas. Predtým, ako zaboril dláto do  dreva, mal už jasnú predstavu, ako by malo hotové dielo vyzerať. Jeho drevorezby sú realistické, detailne prepracované a ľudský výraz zachytávajú naozaj hodnoverne. Najradšej tvoril postavy a tváre obyčajných ľudí, ktorých pozoroval v prirodzenom prostredí. Svojou prácou vdýchol život kusom dreva a každej plastike vkresal svojský charakter.

V zbierkach Považského múzea sa nachádzajú viaceré diela tohto zaujímavého ľudového umelca. A keďže sú to naozaj krásne kúsky, chceli sme ich ukázať aj našim návštevníkov. Niektoré z nich môžu vidieť v Expozícii Jánošík a Terchová, ale samostatná výstava sa nám zdala výbornou príležitosťou, aby sa s jeho tvorbou zoznámilo viac ľudí. Záujemcovia sa môžu tešiť na takmer 100 diel, sú to najmä plastiky a reliéfy. Súčasťou výstavy bude tiež zopár diplomov zo súťaží,“ vysvetľuje kurátorka výstavy – etnologička Adriana Bárdyová.

Keď dláto vykúzli zlato

Keď dláto vykúzli zlato


Podrobnosti

Začiatok:
1. februára 8:00
Koniec:
27. apríla 17:00
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:
,

Organizátor

Považské múzeum
Telefón:
+421 41 500 15 11
Email:
muzeum@pmza.sk
Zobraziť web - Organizátor

Miesto udalosti

Budatínsky zámok
Topoľová 1
Žilina, 010 03 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 907 108 659
Zobraziť web - Miesto udalosti